4 sposoby na płynną rozmowę z native speakerem
Autor Robert
Zdarzyło Ci się kiedyś w trakcie rozmowy czekać wieczność aż ta druga osoba odpowie? Albo Ty jesteś w połowie zdania a druga osoba już zaczyna odpowiadać? 🤔 Jeśli tak to w obu przypadkach doświadczyłaś zaburzonego rytmu rozmowy.
Każda konwersacja ma swój rytm , podobnie jak taniec. Jeśli ten rytm jest zaburzony przez jedną ze stron, trudno o płynną rozmowę.
Żeby rozmowa płynęła gładko – niezależnie od tego czy rozmawiasz po angielsku czy po polsku – przyjmuje się pewien krótki czas pauzy między jedną wypowiedzią a drugą.
Niestety w angielskim ta pauza jest krótsza niż w polskim 😉. W języku angielskim za 'optymalną’ pauzę przyjmuje się 1/4 – 1/2 sekundy. Anglicy nie lubią ciszy. 😄
Po tym czasie anglik z którym rozmawiasz zacznie się zastanawiać co jest grane. W trakcie konwersacji przerwa na 2-3 sekundy , może się wydawać wiecznością. Oczywiście lektorzy są do tego przyzwyczajeni jednak w warto o tym pamiętać w trakcie np: rozmów w pracy jeśli chcemy mieć dobry flow.
A więc co zrobić aby poprawić swoją płynność rozmowy?
1. Nie myśl o gramatyce
To jest błąd numer 1 z jakim się spotykamy. Znacznie ważniejsze od gramatycznej wypowiedzi jest to żeby się porozumieć. Możesz przekręcić zdanie, użyć złej konstrukcji i będzie OK. Lepiej powiedzieć coś z błędem niż, żeby Twój rozmówca musiał czekać na to jedno nieskazitelne zdanie 5 sekund 😉.
1/4 sekundy to bardzo krótko prawda? Dlatego jeśli jakaś wypowiedź nie była przećwiczona do tego stopnia, że jest automatyczna – to na pewno nie użyjesz jej w trakcie rozmowy. Po prostu nie ma czasu na to, żeby sklejać wypowiedź w głowie.
Płynność w rozmowie bierze się z mówienia tych samych lub podobnych rzeczy wiele wiele razy.
2. Mów wolniej
Wolniej? Przecież pisałem, żeby mówić szybciej?🤔 Tempo mówienia a robienie pauz to dwie różne rzeczy. Za długie pauzy są złe ale mówienie po angielsku wolniej niż po polsku jest jak najbardziej OK. Dzięki temu
– masz trochę więcej czasu na zbudowanie wypowiedzi
– możesz bardziej skupić się na akcencie i tonie rozmowy
Wolniejsze mówienie to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla ładniejszego akcentu. 👈 .
3. Używaj „wypełniaczy”
„Okey”, „Well…” , „Uh!”, „Um!”, „Like!” i jedno z naszych ulubionych: „Basically” 😄 . Te tzw filler words nie wnoszą żadnej treści do rozmowy ale mają jedna ważna funkcję: wypełniają ciszę . Jeśli prowadzisz wykład to oczywiście najlepiej ich unikać ale gdy prowadzisz luźną konwersację to pozwalają zachować płynność rozmowy. Anglicy nie lubią ciszy pamiętasz? 😅 Jeśli potrzebujesz chwili żeby zebrać myśli to dlaczego nie wrzucić w międzyczasie basically ? (w zasadzie, właściwie, zasadniczo) 😎
4. Ćwicz
Rozmowa to jedna z tych wielu rzeczy , które można wyćwiczyć. Nie ma innej drogi jak się odważyć i zamienić kilka zdań z native speakerem. Najlepiej na początek w komfortowych warunkach z dobrym lektorem. Nie zakładaj , że powtarzanie słówek , czytanie czy oglądanie filmów spowoduje, że będziesz płynnie prowadził konwersację. Te wszystkie rzeczy oczywiście pomogą Ci w angielskim. Ale nic tak nie pomoże Ci mówić płynnie jak po prostu regularne konwersacje.